Friday, May 7, 2010

Winco Bulk Price List Updated 5/7/10

Ok so it took me longer than I thought to update this list but I have now and this time it is complete.

Winco has a bulk section that I love as a Young Single Adult and as someone who loves to cook and bake. Buying from the bulk bins saves me so much money in several ways: I can buy a just enough of something to try a new recipe or substitution, I buy spices to refill the jars I already have, I can buy ingredients at the bulk price without buying a huge amount( like the sugar is the same price pound for pound as a 25lb bag is. ) and I am not paying for the packaging or brand.

This is a list I put together of the bulk prices at the Winco foods at 7200 South 700 West in Utah as of May 7th 2010

Prices are all per pound unless otherwise stated. Prices marked with  * are sale prices and will change soon. Prices may change at anytime and may be different at other locations. I hope that you find this helpful.


Almonds,whole $1.98 Sale
Almonds, chopped $3.67
Almonds, slivered $3.52
Almonds, salted $3.48
Almonds, smoked $3.48
Almonds,sliced $3.44
Brazils $5.18
Cashew pieces, salted $4.06
Cashew pieces, raw $2.87
Cashew Whole $5.11
Hazel Nuts $4.58
Macadamia $6.86
Mixed Nuts, unsalted $3.73
Mixed Nuts, with peanuts $3.80
Mixed Nuts, deluxe mix $5.28
Mixed Nuts, honey roasted $4.27
Pecans halves $7.98
Pecan pieces $7.71
Peanuts, unsalted $1.42
Peanuts, dry $1.48
Peanuts, roasted $1.38
Peanuts, salted Spanish $1.64
Peanuts, raw Spanish $1.42
Peanuts, in shell $1.14
Pine nuts $19.98
Pistachio Kernels $9.22
Pistachios, in shells $4.69
Soy nuts, salted $1.26
Walnuts, medium pieces $3.30
Walnuts, halves, pieces $3.32
Walnuts, glazed $3.48

Dried Fruit

Adriatic Figs $3.19
Apple rings $2.75
Apricots $3.14
Apricot Coconut Logs$3.28 *sale
Bananas $1.51Black Mission Figs $2.83
Blueberries $7.46
Cranberries $3.67
Cran-cherries $3.65
Cran-strawberries $3.65
Cherries $6.39
Dates, whole $2.33
Dates, chopped $1.73
Mangos $2.52
Mango Pineapple $1.37
Mangos with Chile $3.36
Papaya Spears $1.82
Pineapple $1.77
Pineapple with Chile $2.59
Prunes $1.82
Raisins $1.56
Raisins, golden $2.28
Strawberries $4.04
Tomatoes $3.90


Angel hair $0.74
Bowties $0.93
Cous-cous $1.78
Cous-cous,tricolor $1.88
Duros $1.44
Eggnoodles, extra wide$1.10
Eggnoodles, whole wheat $1.35
Fettuccine $0.79
Fusilli $0.78
Lasagna $1.26
Linguine $0.74
Macaroni $0.74
Macaroni, whole wheat $0.92
Macaroni, salad $0.74
Gluten Free Elbow Macaroni $1.55
Orzo $0.74
Penne Rigate $0.74
Penne Mostacelli $0.84
Penne, whole wheat $0.94
Rainbow Radiatore $1.08
Rainbow Rotelle $1.09
Rigatoni $0.74
Rotelle $0.76
Rotelle, whole wheat $0.91
Shells, small $0.74
Shells, medium whole wheat $1.91
Shells, large $0.74
Spaghetti $0.74
Spaghetti, whole wheat $0.98
Spaghetti, organic $1.23
Wagon Wheel $0.78

Tricolor Tortellini $4.43
Cheese Ravioli $4.43
Parmesan cheese $3.76
Parmesan Romano cheese $3.98


Adzuki $1.67
Black $0.78
Black Eyed Peas $0.95
Flor De Mayo Beans $1.76
Garbanzo $0.77
Great Northern $0.86
Hominy $0.49
Kidney $0.94
Lentils $0.79
Lentils,red $1.23
Lentil blend rice $2.48*sale
Lima, baby $0.92
Lima, large $1.31
Maya Coba $1.18
Navy $0.81
Pink $0.91
Pinto $0.48* sale
Red, small $0.78
Soy $0.70
Soup Mix, beanland $0.91
Soup Mix, 13 bean $1.11
Split Peas, green $0.53
Split Peas, yellow $0.52


Arborio $1.76
Basmati $1.67
Basmati, Brown $1.63
Bistro Blend Rice $2.48
Brown, short $0.79
Brown, organic $1.76
Converted Rice $0.61
Jasmine $0.98
Jasmine, brown $1.12
Jubilee Rice Mix $2.07
Long grain, White $0.51
Long grain, brown $0.55
Pearl rice $0.82
Pearl barley $0.40
Wild Rice $8.18
Wild Rice, lemon Herb $3.90
Wild Rice pilaf $3.53


Allspice, ground $5.24
Allspice, whole $5.06
Basil $2.20
Bay Leaves, whole $4.00
BBQ seasoning $2.33
Beef Soup Base $3.92
Bacon Salt $8.90
Brown Gravy Mix $2.30
Cardamom $14.18
Cayenne $2.41
Celery Seed, whole $2.22
Cheese Sauce Mix $5.31
Country Gravy Mix $2.38
Chicken Gravy Mix $2.76
Chicken Soup Base $3.32
Chili Powder $2.84
Chili Powder, extra hot $2.99
Chives $11.10
Cilantro $8.80
Cinnamon $1.64
Cinnamon Sticks $2.40
Cloves $6.13
Cloves, whole $6.18
Cracked Peppercorn Herb Blend $3.71
Cream of Tartar $5.67
Croutons, cheese/garlic $2.69
Croutons, small seasoned $2.27
Croutons, large seasoned $2.51
Croutons, Multi-grain Cheese/Garlic $3.18
Crushed chili peppers $2.38
Cumin $3.38
Curry $2.67
Dill Seed, whole $2.32
Dill Weed $6.13
Falafel Mix $3.15
Garlic, minced $2.58
Garlic, granulated $3.58
Garlic salt $1.36
Garlic powder $2.66
Ginger, ground $3.20
Ginger, crystallized $2.31
Ground pepper $3.53
Hummus Mix $4.50
Imitation Bacon bits $1.49
Instant Refried Beans $4.46
Instant Potatoes ( flakes )$1.08
Italian seasoning $4.35
Lemon Pepper $3.52
Mustard, ground $2.49
Nature’s Burger Mix $3.01
Nutmeg $8.08
Onion Salt $1.46
Onion, chopped $3.39
Onion, minced $3.29
Onion, granulated $3.38
Onion Powder $2.76
Onion Soup Mix $2.76
Oregano $3.11
Paprika $3.82
Parsley $4.97
Peppercorns $4.18
Peppersteak Seasoning $4.49
Pickling Spice $2.58
Poppy Seeds $4.17
Poultry Seasoning $4.37
Pizza Seasoning $3.98
Pumpkin Pie Spice $3. 11
Roasted Garlic Pepper Blend $3.71
Rosemary $2.58
Sage, rubbed $5.27
Salt, Iodized $0.23
Sea Salt $0.21
Seasoning Salt $2.18
Sesame Seeds $4.17
Stuffing Mix $2.69
Tabouli $3.69
Taco seasoning $2.39
Thyme $5.07
TVP $1.88
Vegetable Blend Soup Mix $6.06
Yeast, instant $3.09

Spice Bottle, small $0.84
Spice Bottle, medium $1.16
Spice Bottle, large $1.32

Honey & PB station

Clover Honey $3.03
Blackberry Honey $3.54
Orange Honey $3.45
Almond Butter $3.96
Peanut Butter $1.48


Baking Powder $1.01
Baking Soda $0.48
Bitter Sweet Chocolate $4.38
Brown Sugar $0.60
Buckwheat Flour $1.58
Buckwheat Grouts $?.??
Buttermilk Biscuit Mix $0.80
Bulgar Wheat $1.21
Brownie Mix $1.03
Butter Scotch Chips $2.13
Carob Chips $1.99
Chocolate melty $2.18
Chow Mein Noodles $1.53
Chicken Breading Mix $1.22
Cinnamon Imperials (red hots) $1.55
Cocoa $2.78
Coconut, Sweet flaked $1.47
Coconut, unsweetened $1.45
Corn Grits Polenta $0.78
Cornmeal $0.52
Cornstarch $0.76
Cracked Wheat $0.37
Dark Chocolate melty $2.14
Dark Chocolate chips $2.63
Dark Chocolate chunk $3.07
Dark Rye Flour $1.15
Demerara raw cane sugar $1.02
Farina Cereal $1.19
Flax Seeds $0.56
Flax Seeds, golden $0.84
Flax Seeds, meal $1.57
Fructose $1.43
Gluten Flour $2.56
Granola $1.58
Groats Whole Oats $0.85
Hulled Millet $0.43
Instant Nonfat Milk $2.52
Italian bread crumbs $0.74
M&M,Minis $4.26
Milk Chocolate chips$2.92
Milk Chocolate chunk $3.21
Muffin mix, corn muffin $1.76
Muffin mix, blueberry $1.01
Muffin mix, spiced apple $1.26
Nutritional Yeast $6.94
Oats, Steel Cut $0.85
Oats, 5 grain $1.06
Oats, 7 grain $1.03
Oats, 10 grain $1.10
Oats, organic $0.92
Oatmeal, Scottish $0.54
Oat Bran $0.87
Old Fashioned Oats $0.53
Organic Cane Sugar $1.18
Pancake Mix, 10 Grain $1.56
Pancake Mix, buttermilk $0.69
Panko Bread Crumbs $1.51
Piloncillo Wrapped $0.70
Pie Crust Mix $1.42
Pizza Crust Mix $0.77
Potatoes, Shredded $1.54
Potatoes, Sliced $1.54
Powdered Sugar $0.63
Quick Oats $0.53
Quina Grain $3.52
Rainbow toppings $2.42
Rolled Red Wheat Flakes $0.66
Reese’s PB Chips $2.88
Semi Sweet chocolate chips $2.52
Semi Sweet mini chocolate chips $2.52
Semolina Flour $1.71
Soy Flour $1.22
Spelt Flour $1.38
Sugar $0.45
Tapioca Pearls $1.55
Tapioca Flour $1.28
Triticale Berries $0.61
Vanilla Chips $2.13
Vanilla melty $2.08
Wheat Bran $0.39
Wheat Berry Kernels $0.35
Wheat germ $0.90
White Flour $0.29
White Flour, unbleached $0.29
White Rice Flour $1.04
White Cake Flour $0.40
White Bread Flour $0.42
Whole Wheat Flour $0.42
Whole Wheat Pastry Flour $0.68
Whole Wheat Bread Flour $0.55

Breakfast Cereal

40% Bran flakes $1.47
Breakfast Orange Drink Mix $1.25
Bunch ‘O Crunch Cereal $1.62
Cherry Vanilla Cereal $2.41* Sale
Cocoa Mix, Hot/Cold $1.06
Cocoa Munchie Cereal $1.75
Coffee Creamer $1.57
Corn Flakes $1.57
Crisp Rice Cereal $1.67
French Vanilla Cereal $2.41*Sale
Frosted Shredded Wheat Cereal $1.50
Fruit & Nut Granola $2.21*Sale
Fruit Whirls Cereal $1.74
Granola, Almond Cluster $1.48*Sale
Granola, Almond Raisin $1.48*Sale
Granola, Apple Pecan $1.58
Granola, Blueberry Flax $2.41*Sale
Granola, Cinnamon Raisin $1.48*Sale
Granola,Cranberry Almond$1.48
Granola, French Vanilla $1.48* Sale
Granola, Honey Almond $1.45
Granola, Honey Raisin Cashew $1.58*Sale
Granola, Lowfat Apple Cinnamon $1.58
Granola, Lowfat Strawberry Raspberry $2.28*Sale
Granola, Peanut Butter $2.88
Granola, Maple Nut $1.58
Happy Shapes Cereal $1.88
Honey Nut Toasted Oats $1.79
Granola $2.28
Muesli Cereal $1.78
Punch Drink Mix $1.21
Raisin Bran $1.91
Soy Protein Powder $4.97
Sugar Frosted Flakes $1.59
Toasted oats Cereal $1.68
Cereal Bowls $0.48Each
Apple Cinnamon Cereal Bar $0.26 Each
Strawberry Cereal Bar $0.26Each

Tea Bags $0.09 Each
Camomile Tea
Chai Spice Tea
English Breakfast Tea
Eral Grey Tea
Green Tea
Peppermint Tea
Orange Spice Tea
Raspberry Tea


Animal Crackers $1.43
Apricot Almond Bars $0.75 Each
Back Country Bar $2.18
Blazing Trail Mix $2.36
Caramel Popcorn $2.85
Cashew Mango Bars $0.75 Each
Cheese Curls $2.18
Cheese Curls, HOT $2.38
Chex Mix $2.93
Chocolate Delight Mix $2.38
Cranberry Almond Mix $3.48*Sale
Cranberry Mix $2.74
Crunch Sweet/Spicy $2.48
Deluxe Trail Mix $2.39
Flax Seed Corn Chip $2.41
Fortune Cookies $0.06 each
Fruit Salad $3.02
Garelettos Snack Mix$2.69
Goldfish $2.94
Honey Roasted Mini-Chip $2.74
Iced Animal Cookies $2.48
Island Delight Mix $2.12
Kebbler Cheese/PB Sandwich $0.38 Each
Kebbler PB/Jelly Sandwich $0.38 Each
Knott Heath English toffee $0.38 Each
Kebbler Cheese/Cheese Sandwich $0.38 Each
Kraft Cheese Crackers$.41 Each
Macaroons $3.40
Marshmallow Munchie Treat$0.33
Mallow Crisp Bars $3.57
Moon Pie Vanilla and Strawberry $0.48 Each
Mt. Hood Mix $2.59
Oatmeal Raisin Cookie $0.28 Each
Oriental Rice Crackers $2.08
Organic Mt Rainer Mix $7.47
Pacific Crest Trail Mix $1.88
Papa Giki Cookies $1.15
Paradise Mix $2.16
Party Mix $2.29
Pilot Bread $2.79
Popcorn Butter $0.32 Each
Popcorn Extra Butter $0.32 Each
Popcorn Light Butter $0.32 Each
Popcorn, yellow $0.62
Popcorn, white $0.69
Porkrinds $4.97
Pretzels Mini Twist $1.89
Pretzel Sticks $1.89
Pretzel Balls $0.94
Pretzels, Peanut Butter $2.88
Samurai Peanut Mix $2.08
Sesame Snaps $0.52 Each
Sesame Stix $2.36
Snack Mix $2.55
Snack Mix Berry $0.38 Each
Super Deluxe Trail Mix $2.23
Sweet&Salty mix $2.66
Szechuan Sesame Mix $2.87
Tamari Almonds $4.28
Taste of the Orient Mix $2.38
Toasted Corn $1.82
Toasted Corn, Ranch $1.83
Toasted Corn, Cajan $1.87
Vanilla and Chocolate Wafer Cookies $1.82
Wasabi Peas $2.05
Whole Wheat Fig Bars $3.63


Almonds, Butter Toffee $4.18
Almonds, Chocolate $3.40
Almonds,Chocolate Organic $8.01
Almonds, Yogurt $3.11
Andes $3.92
Assorted Wrapped Candy $1.68
Atomic Fireballs $1.58
Banana Chips, Chocolate Covered $2.61
Bit ‘O Honey $2.55
Boston Baked Beans $1.88
Bubble Gum Balls $2.19
Candy Corn $1.38
Candy Necklaces $0.15 each
Caramel Apple Pops $2.47
Charm Blow Pops $1.99
Chocolate Bridge Mix $3.18
Chocolate Gold Coins $6.20
Chocolate Gummy Bears $2.92
Chocolate Malt Balls $2.84
Chocolate Orange Sticks $3.63
Chocolate Peanut Clusters $3.68
Chocolate Rocks $3.72
Cinnamon Bears with chocolate$2.66
Coffee Beans, Dark Chocolate $4.18
Coffee Beans, Milk Chocolate $3.98
Dark Chocolate Cranberries $3.92
Fruit Snacks $1.80
Fruit Sours $1.65
Good n Plenty $2.13
Gum Drops $1.08
Gummy Apple Os $1.68
Gummy Bears $1.48
Gummy Grapefruit $2.89
Gummy Peaches $1.68
Gummy Sharks $1.68
Gummy Sour Worms $1.68
Gummy Worms $1.48
Hershey Minis $4.41
Hersheys Kisses $4.56
Hersheys Nuggets $4.56
Hersheys, Assorted $4.56
Hot Tamales $2.16
Jaw Breakers $1.58
Jelly Beans, $0.98*Sale
Jelly Beans, black $1.35
Jelly Beans, gourmet $3.77
Jelly Bellies, any $7.48
Jordan Almonds $3.76
Jumbo Jaw Breakers $2.63
Laffy Taffy $2.53
Lemon Drops $1.48
Lemon Heads $1.58
Licorice Mix $1.90
Licorice, assorted $3.08
Licorice, black bites $2.10
Licorice, black stick $3.39
Licorice, red bites $2.10
M&M's, original $3.59
M&Ms,peanut $3.59
Mike&Ikes $2.16
Mints, Alpine $4.86
Mints, Butter $2.33
Mints, Dainty $2.39
Mints, Pastel Large $2.78
Mints, Pastel Petite $2.88
Mint Patties $2.53
Orange Slices $1.08
Peanuts, Butter Toffee $1.64
Peanuts, Butter Toffee Coconut $1.57
Peanuts, Chocolate $2.52
Peanuts, French Burnt $1.92
Pretzels, Chocolate $2.29
Pretzels, Yogurt $2.38
Pumpkin Kernels, Raw $3.41
Pumpkin Seeds, Roasted Salt $2.36
Raisins, Chocolate Covered $2.58
Raisins, Dark Chocolate $3.25
Raisins, Yogurt Covered $2.33
Reeses Pieces $3.48
Reeses Mini Peanut Butter Cups $4.56
Reeses Peanut Peanut Butter Cup $3.85
Runts $2.13
Salt Water Taffy $1.86
Skittles $2.89
Snickers $4.83
Sour Patch kids $2.40
Spice Drops $1.08
Starburst, original $3.53
Strawberries, Dark Chocolate $4.82
Strawberry Sour Belts $4.95
Sunbursts $3.72
Sunflower Kernel, no salt $1.34
Sunflower Kernel, salted $1.37
Sunflower Kernels, Honey Roast $1.61
Sunflower Kernels, Raw $1.00
Sunflower seeds, raw $0.83
Sunflower seeds, salted $1.03
Swedish Fish, mini $2.40
Swedish Fish, red $2.40
Tootsie Pops $2.55
Tootsie Rolls, assorted $2.35
Truffles, Dark Chocolate $4.24
Yogurt Peanut Cluster $3.14
Yogurt Peanut $2.38


SF= Sugar Free

NSA= No Sugar Added

Equal Packets $0.03 Each
Splenda Packets $ 0.03 Each


Almond Clusters SF $5.98
Almond Crunch SF $5.98
Almonds, Chocolate SF $5.98
Almonds, Dark Chocolate SF $5.98
Almonds, Jordan NSA $6.59
Bridge Mix NSA $4.69
Butterscotch SF $3.58
Caramels, SF $5.98
Cashew Cluster NSA $5.71
Cashews, Chocolate SF $5.98
Chk O Stick SF $4.55
Chocolate Malt NSA $4.52
Chocolate Pretzel NSA $4.71
Cinnamon Bear $4.00
Coconut Clusters NSA $4.48
Dark Chocolate SF $5.09
Fruit Button SF $3.38
Gela Mix SF $3.38
Gum Drops $4.04
Gummy Bears SF $2.68
Gummy Worms SF $2.58
Macadamia, NSA $5.98
Milk Chocolate SF $ 3.95
Mint, Meltaway SF $5.98
Peanut Butter Cups NSA $6.54
Peanut Butter Meltaway NSA $5.61
Peanut Cluster NSA $5.78
Peanuts, Chocolate Low Carb $6.35
Peanuts, Chocolate NSA $4.48
Peanuts, Dark Chocolate NSA $4.31
Pecan Cluster NSA $6.23
Peppermint, SF $5.98
Raisins, Chocolate NSA $4.48
Raisins, Dark Chocolate NSA $4.31
Raisins, Yogurt NSA $4.43
Root Beer Barrels SF $3.38
Sorbet Chy SF $3.94
Sorbet Crystal Light SF $3.94
Sour Worms SF $2.58
Starlight Mint SF $3.38
Taffy, assorted SF $3.99
Wafers, Dark Chocolate SF$5.13
Wafers, Milk Chocolate SF $5.23
Wafers, Vanilla SF $2.46

I just want to let you know the reasons I love buying from the bulk bins. I hope that I can convince you to give it a try even if you don't go to Winco. Both Sunflower Market and Whole Foods have bulk bins too. They are more expensive but they might be closer to you.

I love being able to buy just enough of something to try a new recipe or substitution instead of buying a big package. Here are two examples of that: I wanted a way to stretch out my ground beef. I was told that I could use TVP (Textured Vegetable Protein) like ground beef in any recipe. So I bought about 1/4 lb Dry TVP from the bulk bin and tried using it 1/2 and 1/2 with ground beef in tacos. It has turned out really well so far, I couldn't taste the difference but I did notice a texture difference. Tacos are heavily seasoned so that might be why I couldn't taste a difference. I will be trying TVP in Spaghetti and other flavorful recipes next. If I like it, I will be buying more.

Another Time I was reading a website that said I could Use Soy Flour in place of eggs in baking recipes, I really wanted to give that a try because my BFF's son is allergic to eggs, so I bought a small amount to try and see how well it works. (I haven't tried it yet) If I don't like the way it turns out, I just wont buy anymore, if I do like it I just need to keep a small amount on hand for when I am making things for his family. Instead of having to buy 1lb of soy flour and use it before it goes bad, I can have about 1/2 cup on hand for when I need it.

I will never buy spices in a jar again!!!(unless its for food storage and they are a great deal) I never knew how much money I was wasting on spices until I started buying them from the bulk bins. My favorite example is when my friend bought ground ginger, she bought just enough to refill a .8oz jar and paid $0.06!! That .8oz Jar of ground ginger was $4.19 on the shelf. Another time I bought 20 cinnamon sticks for about $0.50. I just can't bring myself to overpay for spices anymore. I keep my spices in matching jars instead of the original packaging anyway so why would I pay for the jar?

Not Paying for a name brand or the packaging is a great money saver . I really love made from scratch angel food cake and to make it I need cake flour. I looked everywhere for cake flour and finally found some made by Pilsberry in a 2lb box for$3.39 I was so proud I took it home and made that cake. That was six years ago I have been making that cake every now and then since paying over $3.00 every time I needed more flour. The first time I shopped at Winco I saw they had cake flour in the bulk bin for $0.33a pound!! I just about cried right there, I was so mad I had been paying so much more for the SAME THING!!! Now the cake four is $.040 and I am happily making angel food cake with flour from Winco.

Buying from the bulk bins is green too because you aren't throwing away the packaging. You buy a container once and refill it. It makes your pantry look more organized too.


  1. Great list!! I'm going to send my few readers here, hope you don't mind.

    -Coupon Person

  2. Cool list, I was just wondering if they had chopped almonds, and now I know that they do! Thanks!

  3. came across this through a google search...
    I love winco! Their bulk section makes me very happy. Thanks for making and sharing this list!

  4. Thanks for putting together this list. I've recently started shopping at a bulk store in my area of Toronto but our prices are a little higher. I found your website while looking up bran flakes. I'm hoping to make myself a jazzy breakfast cereal with bran flakes, craisins, pumpkin seeds, and flax seeds. I'm glad you've discovered TVP -- I use it in spaghetti sauce, tacos, Hamburger Helper, sloppy joes and shepherd's pie all the time. It's a pantry staple for me.

  5. I have been to that winco's bulk food items a few times but never looked very closely at everything. Now I am wondering would I be able to get some of those things for food storage, and how would I package them for the long term if I did. I know a #10 can of dried onions from a company costs a fortune, could I do it myself? This opens all kinds of possibilities if that would work.

  6. If you have a LDS Dry pack Cannery in your area you can make an appointment and and pack your own #10 can of onions for $6.00 a can last time I checked. Also if you want to pack your own food the cannery will sell you Mylar bags and oxygen absorbers at a great price your can seal them with a food saver or I have heard of people using and iron. Do some research and find out.

  7. do you have bulk prices for Whole Foods?

  8. I haven't made a list for Whole Foods yet sorry.

  9. thank you so much for posting this list! - I went to Winco for the first time last week and was amazed at all they had to offer. This list helps so much because I honestly got overwhelmed with trying to figure out if I would be saving money or not- so I left,lol! Now I can figure it out at home with my calculator :)

  10. You have saved me! I love Winco and never thought to purchase specialty (cake) flour there ~ I've been using APF w/cornstarch as a substitute, but now I'm excited to try the real deal! Thank you!